• Kış Kampçılığı ve Dağcılık Yapanlar İçin Tulumda Sıcak Kalmanın Yolları
  1- Çadırınızı kurar kurmaz nemli iç giysi ve çoraplarınızı kuru olanlarla değiştirin. Tuluma mutlaka kuru iç giysi ve çoraplarla girin. Bunların üzerinizde kuruması ancak sıcak havalara mahsus bir şeydir, kışın sadece ısı kaybınızı arttıracaktır.

  2- Hava koşullarına göre uyku tulumuna minimum alt ve üst termal içlik, çorap ve bere ile girin. Uyku tulumu içine az giysi ile girerek daha sıcak uyumak dayanaksız bir şehir efsanesidir. (ya da dağ efsanesi diyelim) Giysileriniz ancak uyku tulumunuzun içindeki yalıtım malzemesini sıkıştırarak yalıtım sağlamasını önleyecek kadar kalın olduğunda fayda yerine zarar verir. Örneğin zaten dar olan bir tuluma termal üst, polar ceket ve ekspedisyon kaz tüyü mont ile girerseniz bu tulumun yeterince kabarmasına engel olur ve ısı yalıtımını azaltır, bunun dışında her koşulda daha fazla giysi daha fazla yalıtım ve daha sıcak uyku demektir.

  3- İyi bir mat kullanın ve matınızın yetersiz olduğunu düşündüğünüz durumlarda matınızı sırt çantası ya da yedek giysi gibi malzemelerinizle takviye edin. Kondüksiyon (temas) ile ısı kaybı çok hızlıdır, yerden ısı kaybediyorsanız iyi bir tulum işinize yaramaz.

  4- Çadırın içinin sıcak olması için tüm havalandırmaları kapamayın. Çift tenteli çadırlar iç ve dış tente arasındaki hava sirkülasyonu sayesinde su buharını dışarı atarlar. Havalandırmaları ve kar eteklerini kaparsanız çadır içindeki nem oranı yükselir. Yüksek nem oranı daha fazla ısı kaybı demektir. Üstelik yoğunlaşan nem malzemelerinizi de ıslatacaktır.

  5- Uyumadan önce iyi beslenmiş ve yeterince sıvı almış olduğunuza emin olun. Vücudun ısı üretmesi için besine, bu ısıyı vücuda rahat dağıtabilmesi için de normal akışkanlığında kana ihtiyacı vardır.

  6- Uyurken mutlaka bere ya da balaklava kullanın. Baş ve boyun bölgesi çok hızlı ısı kaybedilen bölgelerdir ve genel olarak uyku tulumlarının daha zayıf olduğu noktalardır.

  7- Su geçirmez nefes alabilir bir ceketiniz var ise fermuarını kapatarak bunu uyku tulumunuzun ayak kısmına giydirin. Hem tulumun çadır iç tentesinden ıslanmasını önlersiniz hem de ayak kısmındaki gereksiz hacimi azaltarak ısıtılması gereken hava miktarını azaltırsınız.

  8- Uyku tulumuna girmeden önce hafif hareket etmek (terlemeden) vücudunuzun ürettiği ısı miktarını arttıracak ve tuluma girdiğinizde ısınmanızı kolaylaştıracaktır. Buna fırsatınız yoksa tulum içinde birkaç mekik çekmek bile kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.

  9- Tuluma ayaklarınız soğuk girerseniz ve vücudunuz da soğuksa sonrasında ayaklarınızın ısınması oldukça zor olacaktır. Tuluma girmeden ayaklarınızı ısıtmaya çalışın ya da uyku tulumu ayak kısmına sıcak su dolu bir matara koyun. Mataranın su sızdırmaz olduğundan ve suyun teninizi yakmayacak sıcaklıkta olduğundan emin olun. Ayaklarınız çok hızlı üşüyorsa faaliyetlerde yanınıza kalın yün bir uyku tulumu çorabı ya da kaz tüyü patik almayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak yanınızda yedek polar bir giysiniz var ise bunu uyumadan tulumun içinde ayaklarınıza giydirebilirsiniz.

  10- Tulumunuza girmeden tulumu kabarttığınıza emin olun. Bunu yapmak için tulumun yan fermuarını kapatın ve baş kısmını sallayarak tulum içine hava girmesini ve dolgu malzemesini kabartmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, ısı yalıtımını sağlayan şey dolgu malzemesinin arasındaki durağan havadır, yani dolgu ne kadar kabarıksa o kadar iyi ısı yalıtımı olacaktır.

  11- Isınmak amacıyla tulum içine nefes vermeyin, ağız ve burnunuz her zaman uyku tulumu dışında kalmalıdır. Aksi takdirde nefesinizdeki su buharı tulumu ıslatacak ve ısı kaybınızı arttıracaktır. Çok soğuk havalarda nefes alıp verme ile kaybedilen ısı ve sıvıyı azaltmak için balaklavanızı burun ve ağzınızı kapatacak şekilde giyebilirsiniz.

  12- Tuluma girdiğinizde fermuarın tam olarak kapalı, boyun ve başlık büzgülerinin tamamen sıkılı olduğundan emin olun. Gerçekten tüm ısı için savaşıyorsanız sadece burun ve ağzınız açıkta kalıyor olmalı. 

  Derleyen: Yankı Tansuğ 

  “ Yukarıda yer alan bilgilerin tamamı Adrenalin tarafından hazırlanmıştır ve telif hakları Adrenalin’e aittir, bağlantı vermek dışında izinsiz paylaşımı yasaktır “


  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.