• Adrenalin Adana Emli Vadisi'ne Yürüyor..

   

  Adrenalin Adana ile Aladağlar'dayız

   
           2011'in son faaliyetini Türkiye dağcılığının kalbinin attığı Aladağlar'da gerçekleştiriyoruz. Çukurova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nün (ÇUDOSK) katkılarıyla düzenlediğimiz bu kış yürüyüşümüzde rotamız Emli Vadisi. Bize katılmak isterseniz aramanız yeterli.
              Bu yürüyüşle ilgili önemli bir bildirimiz var. Aladağlar'daki değişken hava koşulları ve yoğun kar nedeni ile aşağıdaki ekipman bilgisi bölümünü dikkate almanızı önemle rica ederiz.
         
   
  Tarih                          : 25.12.2011
  Buluşma yeri           : Adrenalin Doğa Sporları önü
  Buluşma saati         : 07:00
  Hareket saati          : 07:30
  Parkur                       : Emli Vadisi (Sarımemetler–Kocadölek)
  Par. Uzunluğu           : 14 km. (Gidiş – Dönüş)
  Rakım                         : 1800-2300 m.
  Zorluk Derecesi       : Zor
  Ulaşım                        : Ulaşım için lütfen bizimle irtibat kurun.

   
   
  Ekipman Bilgisi:
  Yürüyüşlerimize ilk defa katılacak olanlara giyim tarzı, ekipman bilgisi ve yanınıza alacaklarınızla ilgili  ÖNEMLİ birkaç notumuz var:
   

  • Ayakkabı tercihinizi rahatlıktan yana kullanın. Yüksek bilekli, su geçirmez, nefes alabilir yürüyüş ayakkabısı ideal olandır. Kösele vb. tabanlı ayakkabıları kullanmayın. (Bu yürüyüşümüzde yüksek bilekli su geçirmez ayakkabı giyilmesi ZORUNLUDUR. Kar nedeniyle tozluk kullanmanızı öneririz)
   
  • Alt giyiminizde yine rahat edeceğiniz yürüyüş pantolonu ya da eşofman giyebilirsiniz. Pamuklu kumaşlar (kot pantolon vb.) ıslandıklarında zor kururlar. Sentetik, çabuk kuruyabilen bir giysi yürüyüşünüzden maksimum keyif almanızı sağlayacaktır. (Kış faaliyetinde zor kuruyan kumaşların giyilmesi halinde sağlık riskleri meydana geleceğinden ötürü kot pantolon vs. KESİNLİKLE GİYİLMEMELİDİR.)
  • Üstünüze ise birkaç katman halinde giyinmenizi öneriyoruz. Sürekli hareket halinde olacağımız için bu tarz giyim şekli sizin rahat etmenizi sağlayacaktır. Bir t-shirt ya da içlik üzerine polar, sweat shirt ya da rüzgar geçirmez ceket giyebilirsiniz. Yağış ihtimaline karşı yanınızda yağmurluk bulundurmalısınız. Eldiven ve bere de soğuk hava koşulları nedeniyle yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerden.
  • Parkurun fiziksel şartlarından ötürü baton kullanımı yürüyüşünüzü kolaylaştıracaktır.
  • Yanınızda güneş gözlüğü ve güneş kremi bulundurun.
  • Çantanızda yedek çorap, eşofman, t-shirt bulunursa  ıslak sürprizlere hazırlıksız yakalanmamış olursunuz.
  • Çantanıza ufak tefek atıştırmalıklar atın. Kuru üzüm, ceviz, fındık, çikolata gibi enerji verici yiyecekler, bisküvi vb. tercih edebilirsiniz. Su almayı unutmayın. Termosla sıcak ya da soğuk içecek taşıyabilirsiniz.
  • Faaliyetin yapılacağı bölge Aladağlar Milli Parkı içerisinde olacağından ATEŞ YAKMAK kesinlikle yasaktır.  Kumanya seçiminizde bu uyarımızı dikkate alınız.
   
   
  Önemli Not:
           Ücretsiz olan bu yürüyüşümüze katılmak isteyenlerin 24 Aralık Cuma akşamı saat 18.00'e kadar e-posta veya telefon yoluyla ulaşıp kayıt yaptırmaları gerekiyor. Katılım kontenjanla sınırlıdır. Ticari amaç taşımayan bu etkinliğimizde ulaşım maliyeti katılımcılar arasında paylaşılacaktır. Hava koşulları nedeniyle yürüyüş faaliyeti ertelenebilir. Fotoğraf makinelerinizi sakın unutmayın. Görüşmek üzere…
  Bu etkinliğimiz Çağ & Ede Turizm ve Çukurova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nün (ÇUDOSK) katkılarıyla düzenlenmektedir.
   
                                     Detaylı Bilgi ve Kayıt için;
                                     Adrenalin Adana Mağaza
                                     Tel: 0322 457 80 88 - 0541 457 80 86
                                     E- Posta: [email protected]

   
  Aladağlar
              Kayseri-Niğde-illeri arasında bulunan dağ sırası, bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle dağın 54.524 hektarlık bir bölümü1995 yılında Milli park ilan edilmiştir.

  Dağcılık Faaliyetleri

           En yüksek doruğu 3767 metre yüksekliğinde kızıl Kızılkaya'dır. Aladağlar'da, tırmanışlar için 3700 metre üzerinde dört doruğun yanı sıra 3000 metrenin üzerinde çok sayıda doruk vardır. Bu doruklar Niğde il sınırları içinde devam eden Toros dağ kıvrımlarının (Orta Toroslar) en yüksek doruklarıdır.
           İlk baharda eriyen karlardan dolayı Aladağlar'da birçok göl oluşur, ama kurak yaz mevsiminde bu göllerden çoğu buharlaşıp yok olur. Yalnızca yer altı suları ile de beslenen birkaç göl kalır. Aladağlar içinde birçok gölün bulunduğu genişçe bir kazanı andırır.En uygun tırmanış zamanı Haziran,Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.Kalker kayalardan oluşan Aladağlar'da Emli, Barazama vadileri ve güney yamaşları dışında ormanlık alan görülmez. Dağda alpin bitki toplulukları gelişmiştir.
           Aladağlar Milli Parkı gerçek anlamda bir jeomorfolojik açık hava müzesidir. Yörenin belli başlı jeomorfolojik karakteri, vadilerle derin bir şekilde parçalanmış olmasıdır. Yörede buzul morfolojisine ait birçok ize rastlanmakta olup, özellikle birçok sirk gölleri bu morfolojinin tipik şekilleri olarak görülmektedir. Yöre, iklimsel açıdan kendine has özelliklere sahiptir.Yazları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlı olarak tanımlanabilecek bu yapı yörenin yüksek kesimlerinde kalıcı karların bulunmasına imkân sağlamaktadır. Yörede gece ile gündüz sıcaklık farkı oldukça fazla olup, geceleri göllerin donmasına neden olan sıcaklık, gündüzleri 30 dereceye kadar çıkmaktadır.
           Aladağlar Milli Parkı, bitki örtüsü açısından da oldukça zengin olup, ormanı oluşturan hâkim türler karaçam ve kızılçamdır. Ormanın üst sınırından itibaren başlayan alpin zonda, çayırlar yer almaktadır. Bu alanlardan daha yüksek kesimlerde yükseklik ve eğimden kaynaklanan çıplak kayalık kesimlere ulaşılmaktadır. Milli parkın yaban keçisi, ayı, vaşak, sansar, su samuru ve yırtıcı kuşlar gibi nesli tükenmekte olan hayvanlardan oluşan zengin bir faunası vardır.
           Milli park içerisinde kamp alanları, günübirlik alanlar, doğa yürüyüşü ve tırmanma güzergâhları yer almaktadır. Milli parkta "Yaban Hayatını Koruma Bölgesi" ayrılmış olup, bir üretme istasyonu kurulmuştur.
   
  Emli Vadisi
              Güneş vurduğunda Çamardı ilçesinin doğusundaki vadi Orta Toroslar'ın Aladağlar bölümü içinde. Emli Vadisi'ndeki tüm zirveler akşam üzeri güneşin vurmasıyla kızıla dönüşür. Aladağlar denmesi bu yüzdendir. Kuzeyde Kızılkaya, Gürtepe, Cebel-başı; güneyinde Alaca, Kaldı; doğuda ise Lahit-kaya ve Güzeller zirveleriyle çevrelenir. Bu büyük kayalık dağ silsilesinin güneyindeki yamaçlarda, orman örtüsü olan tek yer burasıdır. Vadi içinde üç yayla var: Sarımehmetler ve Ez-nevit batı girişinde, Sıyırma ise vadinin sonunda, orman sınırının üstünde.
           Güzeller ve Lahitkaya zirveleri vadiyi doğu yönünde bir duvar gibi keser. Bu duvarın arkası Aladağlar'ın Vay Vay Torosan bölgesidir.
           Kış boyu karla kaplı olan vadi sistemi sadece ilkbaharda su kaynaklarına sahiptir. Temmuz ve ağustosta ise sadece birkaç gözede su bulunabilir. Vadide su bulunan bölgeler Valikonağı, Kaldı Buzulu, Akşampınarı ve Evcibeli'dir.
           Kaldı zirvesinin kuzeyinde yer alan kuzey buzulu ve buzulun etrafındaki büyük moren yığınları son buzul döneminden kalan önemli buzul artıklarıdır. Emli Vadisi, Sarımehmetler yaylasının girişine kadar bir buzul vadisi profili sunar.
  Kaldı zirvesinin kuzeyindeki buzulun son buzul dönemindeki hareketleri yüzünden örselenerek U biçimli yayvan bir vadiye dönüşmüştür.


     Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.