• Kamp Ateşi

  Kamp ateşi, bir çok kamp sever için vazgeçilmez ve dolayısıyla da gelenekselleşmiş bir doğa eğlencesidir. Alevin, rüzgarın etkisi ile yapmış olduğu kıvrak dans figürleri, *binyıldız oteli`nin sihirli karanlığında etrafa saçılan renga renk, parlak ışık haleleri insana doğanın gizemini hatırlatırken, rüyalara dalmaya iter. Kamp ateşi, kamp gecelerinde sıcak dostlukların kurulmasını ve pekişmesini sağlar. Kamp muhabbetlerinin ve kampçılık kültürünün baş aktörü kamp ateşleridir. Ancak günümüzde, şehirden uzaklaşıp, ormanlara ya da daha yükseklerde kamp yapmaya gidildiğinde, ateş yakmanın serbest olduğu alanları bulmak zorlaşmıştır. Neden mi?Bunun sebebi:

   
  • Bilgisiz ve özensiz çoğu insanın dikkatsizlikleri orman yangınlarına neden olmaktadır.
  • Ekolojik açıdan bakılacak olursa, toprağa doğal gübre vazifesi gören kurumuş yaprak, dal ve odun parçalarının ateş yakmak için, sürekli ve düzensiz toplanması, yüksek bölgelerde toprağın beslenmesini engellemekte ve verimsizleşmesini hızlandırmaktadır.
  • İnsan eliyle yakılmış ateşlerin, isli kalıntıları ve külleri yüzünden bir çok doğal kamp alanı çirkin bir manzaraya ev sahipliği etmektedir. Bu, insanoğlunun doğal yaşamı istilasıdır.
  • Küçük ateşler bile bir anda tehlikeli ve harap edici etkiye sahip büyük yangınlara sebep olabilmektedir.
   Sonuç olarak, kamp ateşleri ya düşük rakımlı yerlerde ya da piknik alanlarında yakılabilmekte, ancak bunlara da sınırlama getirilmektedir. Türkiye şartlarında genelde tüm orman alanlarında ateş yakmak yasaktır. Insanları bu konuda bilinçlendirmek yerine yasaklama yoluna gidilmektedir. Halbuki birçok kamp severin, kamp ateşine duygusal bağlılıkları vardır. Yasaklamalara ek olarak, zamanla ateşin yerini alan modern kamp ocakları da; doğa sever, uygun ve hızlı olduğu kadar verimli olduklarından (en azından yemek yapma konusunda) kamp ateşlerinin pabucunu dama atmak üzeredir. Ama yine de unutmamak gerekir ki, kamp ateşleri acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Eğer ıslak, üşümüş, ocaksız kalmış ve sığınacak bir yer de bulamamış iseniz, bir ateş yakmış olmanız sizi donmaktan kurtaracak en iyi çözümdür.  
   Kamp ateşine gönülden bağınız varsa ve her ne için olursa olsun bir ateş yakmak istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelerimize bir göz atın deriz.
    
   • Doğa ile uyumlu, etrafına zarar vermeyen, keyifli bir kamp ateşi için uyulması önerilen birkaç kural:
    İlk yapılması gereken: Ziyaret edeceğiniz bölgede ateş yakma yasağı olup olmadığını öğrenin. Milli Parklar Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü ve Köyişleri Müdürlüğü vb... kurumları gitmeden önce arayabilirsiniz. Dikkat edin, kurak sezon (yaz sezonu) süresince kamp yapmak bazı bölgelerde tamamen yasaklanmış olabilir. Bu dönemler için uygulanan yönetmelikleri biliyor olmak ve yakmış olduğunuz ateşi kontrol altında tutmak sizin sorumluluğunuzdur, unutmayın.
   • Kamp yapılabilecek bölgelerde ve diğer piknik alanlarında, ateş sadece ocaklarda, mangalda, etrafı taşlarla belirlenmiş yerlerde yakılabilmektedir.
  • Ateş yakmanın yasak olmadığı bölgelerde ateş için etraftaki taşlardan bir çember yapın ve içini kazarak çukurlaştırın. Ateşle işiniz bittiğinde yapmış olduğunuz bu çemberi bozmalısınız. Eğer varmış olduğunuz noktada daha önceden yapılmış olan bir ateş çemberi var ise burayı kullandıktan sonra temiz bir halde bırakmalısınız.
  • Ateş çemberine bir başka alternatif de "mound fire" yani yığma ateştir. Bir kazma ya da daha ufak bir çapa ile bir daire çizin, ve çok derin olmayan bir çukur açın, çukuru mineral toprak ile (kumlu, parlak renkte ve verimsiz bir toprak çeşididir.) doldurun ve zemini bu toprakla düzleştirip biraz yükseltin. Bu sistemi, etraftaki düz, büyük bir kayanın üzerinde de yapabilirsiniz. Burada amaç, ateş etrafındaki diğer bitkilerin zarar görmesini engellemektir. Işiniz bittiğinde de yapmış olduğunuz toprak yükseltiyi kolayca dağıtabilirsiniz. Bu tür bir malzemeyi kamp yapacağınız yere götürmek sizin tercihinizdir.
  • Ateş yakacağınız alandaki tüm yanıcı maddeleri uzaklaştırın. Ideal olanı, ateşi alevi pekiştirmeyecek bir zemin (kum, çakıl ya da akarsu yataklarında bulunan mineral toprak vb..) üzerinde yakmanızdır. Ateş yakmak için sadece kurumuş çalı, çırpı, dal ve odun parçalarını toplayın, ayrıca kurumuş yaprakları da kullanabilirsiniz. Gövdelerinden kırılmış veya ayrılmış olsalar bile henüz taze olan ağaç dallarını kullanmayın ve ağaçları ateş yakmak için kesmeyin. Insanoğlunun doğal yaşamın döngüsü ile uyum içerisinde yaşaması, onu mutlu kılacak tek anahtardır...
  • Odunları, kamp alanınızdan uzaktaki farklı yerlerden toplamaya çalışın . Aksi takdirde, kamp alanınızın çevresindeki bitki örtüsünde doğal olmayan bir çıplaklık meydana gelecektir. Eğer mümkünse kampa giderken çıra veya kolay yanabilecek malzemeleri yanınızda götürebilir ya da gideceğiniz bölgeden satın alabilirsiniz.
   • Tamamen küle dönüşebilecek, doğada yok olacağını bildiğiniz çöpler ateşe atılabilir. Plastik, metal vb.. maddeleri ateşe atmayın. Size tavsiyemiz, hiçbirini ateşe atmamanızdır.
   • Ateşi yakarken ilk olarak kısa dal parçalarını ve kuru, ince dalları üst üste yığarak küçük bir koni yapın ve bir kibrit/çakmak yardımıyla dalları tutuşturun (Yanınıza çıra veya ıslanmayan kibrit aldığınızdan emin olmadan yola çıkmayın - kamp yapmak için gerekli 10 hayati malzemeden biri -).
   • Eğer ısınmak ve hayatta kalabilmek amacıyla bir acil durum ateşi yakıyorsanız, ilk amacınızın arkadaşlık ve dostluğunuzu pekiştirmek olmadığı aşikardır ama yine de doğaya fazla zarar vermemeye çalışın. Acil durum için ıslanmaz kibrit ve çıranın yanınızda bulunmasının önemini bir kez daha hatırlayın.
    
  • Kıyafetlerinizi kurutmanız gerekirse ateşinize yakın geçecek şekilde, bir ipi, iki ağaç gövdesine ya da ağaçlar çok uzak ve ipiniz kısa ise yürüyüş batonlarını kullanarak bağlayabilirsiniz; ıslak fakat kolay alev alabilecek malzemeden yapılmış giyeceklerinizi ateşin yakınına asmamaya dikkat edin.
  • Ateşi söndürmek için, önce alevin üzerine su dökün, bir sopa yardımıyla ateşi tekrar canlandırın ve tekrar su dökün. Parçaların tekrar kor olmayacağına inandığınız zamana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Kül halindeki parçaların elinizle tutabileceğiniz kadar soğuk olması gereklidir.
  • Ateşin sönmesinden sonra çukurun içerisindeki tüm çöpleri toparlayın, kömürleşmiş odun parçalarını ateş çemberinden çıkartın, kamp alanından uzak bir yere götürün, ufak parçalara bölün ve bunları çevreye saçın. Taşlardan yapmış olduğunuz çemberi bozun ve çevresinde odun yığınları bırakmayın. Bu işlerin her birini yapmak size angarya gibi gelebilir ancak bu kamp ateşinin eğlenceli kısmının sonunda ortaya çıkan manzarayı bir nebze olsun gizlemek için en emin yoldur.


   Dip not: Kamp ateşleri, kamp alanlarında eğlenceli, nadir de olsa yüksek mevkiilerde izinli, çoğu zaman acil durumlarda hayat kurtarıcıdır. Eğer bir ateş yakacaksanız; ateşi yakmak, kontrol altında tutmak, söndürmek ve sebep olabileceği tehlikeleri ve zararları minimuma indirgemek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu unutmayın!


  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.