• Yıldırım

  1980 ve 1995 yılları arasında sadece ABD de yıldırım nedenli 82 ölüm vakası gerçekleşmiştir. Ülkemizde bu tip bir istatistik olmasa da açık alanlardaki yerleşim birimlerinin çokluğu nedeniyle yıldırım sonucu ölümlerin çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

  Yıldırım düşmesi geniş bir alana yayılan bir elektrik akımıdır ve her elektrik akımı gibi size ulaştığında kalbinizin ve solunumuzun durmasına ve yanıklara sebep olabilir. Doğa koşullarında elinizden geldiğince farkına varmadan bir fırtınaya yakalanmamaya çalışın. Eğer şimşekler siz şehir dışındayken çakmaya başlıyorsa çabuk harekete geçin. Doğa koşullarında bir fırtınaya yakalandığınızda:

  - Yalnız ve yüksek ağaçlardan ve benzeri cisimlerden uzaklaşın. Tek başına duran yüksek nesneler yıldırımın en çok düştüğü noktalardır.
  - Sırtlardan ve tepelerden inin. Yıldırım, çıkıntılı topoğrafik oluşumlara düşmeye eğilim gösterir. Kötü havalarda yüksek noktalardan ve açık alanlardan uzak durun. Daha alçak alanlara önelin.
  - Durgun ya da akan sulardan uzak durun.
  - Dıştan metal destekli çantalar, batonlar, kramponlar ve kazmalar dahil olmak üzere, üstünüzdeki bütün metal ve karbon
  bazlı eşyalardan kurtulun.
  - Alçak mağara ve sarkıtlardan uzak durun. Yıldırım akımı kolaylıkla mağara aralığı üzerinden atlama yaparak girişte duran
  bir insanın çarpılmasına neden olabilir.
  - Kendinizi topraktan soyutlayın. içten mat destekli çantaların üzerine veya matınızın üzerine oturun veya ayaklarınızı kendinize çekerek yere çömelin. Temas alanı artacağından sakın yere yatmayın.
  - Grubunuzda bulunan arkadaşlarınızdan en az 10 metre (mümkünse daha fazla) uzaklaşın.
  - Yıldırıma maruz kalan bir kişinin aynen normal elektrik çarpmasında olduğu gibi suni teneffüs ve kalp masajı ile hayata
  dönebileceğini unutmayın.
  - En iyi yer neresi?. Alçak bir alanda, kabaca birbirine eşdeğer boydaki ağaç topluluklarının bulunduğu alanlar veya açık bir alanın en alçak bir kesimi.

  Yıldırım ne kadar yakınınıza düştü? Şimşeği görmenizle sesini duymanız arasındaki zamanı ölçün. Ses yaklaşık olarak saniyede 300 metre ilerler. Eğer şimşeği gördükten 10 saniye sonra sesi size ulaşıyorsa fırtına yaklaşık 3 km. ötenizdedir. Eğer bir sonraki şimşeğin sesi size daha kısa sürede geliyorsa bu fırtına size yaklaşıyor anlamına gelir.

  Derleyen: Orkun Afyoncu  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.