• Kaya Tırmanış Ayakkabılarının Bakımı

  - Kaya Tırmanış ayakkabılarının kaya yüzeyine iyi tutunmasını isteriz. İyi tutunma maksimum sürtünme demektir. Katanızın tabanları kirli olursa sürtünme azalır. Toprak ve çamur, kata verimini belirgin bir şekilde azaltırlar; tabanları temiz tutmaya özen göstermelisiniz!

  - Temizlik bir kaç aşamada yapılmalı. Tırmanırken periyodik olarak ayakkabı tabanımızı temiz bir beze silebiliriz. Bunu kısa kayanın dibine sereceğiniz eski bir havlu yada beze silerek yapabileceğiniz gibi, pantalon ya da uzun taytınızın paçasını kullanarak da yapabilirsiniz! Bir diğer alternatif de yanınızda taşıyacağınız eski bir diş fırçası ile zaman zaman temizlik yapmaktır. Bu fırçayı bazı tozlu basamak ve tutamakları temizlemek için de sık sık kullanabilirsiniz.

  - Tırmanış gününün sonunda ayakkabılarınızın altını iyice temizlemek gerekir. Bunu ıslak bir bez ile yada kurumuş çamur var ise ıslak fırçalama (eski diş fırçası) ile yapabilirsiniz. Islak fırçalarken ayakkabının derisini ıslatmamaya özen gösterin. Eğer katanızın tabanında sadece toprak ve çamur varsa su ile temizlik yeterlidir. Sadece başka malzemeler olduğunda normal sabun da kullanmanız gerekebilir. Sabun kullandığınızda durulama işleminin önem kazanacağını biliyorsunuz! Islak fırçaladığınız bir ayakkabının oda sıcaklığında ve gölgede kurumasına özen gösterin.

  - Belli bir zaman sonra ne kadar temizlerseniz temizleyin taban sürtünmesinin azaldığını görürsünüz. Bu durumda orta sertlikte bir tel fırça ile çok bastırmadan tabanları fırçalamanız yardımcı olacaktır. Bu işlemi her seferinde aynı doğrultuda yapmalısınız. Islak yada alkollü bir bez ile tabanı silerek işlemi bitirirsiniz. Bu şekilde gözenekleri kaygan maddelerle dolan ince bir kauçuk tabakasını silmiş olursunuz.

  - Ayakkabınızın ömrü sizin nasıl kullandığınıza doğrudan bağlıdır. Herşeyden önce kabul etmelisiniz ki, katalar "eskimesi ve erimesi" için para verdiğimiz papuçlardır! Eğer tabanı iyi sürtünmüyorsa onu sevmeyiz, sürtünme olduğunda da erime kaçınılmazdır. Bu yüzden eğer sık ve yoğun tırmanıyorsanız taban kauçuğunu bir sezondan önce eritebilirsiniz. Ancak "sık ve yoğun" kullanım ile "yanlış ve gereksiz" kullanım birbirine karıştırılmamalıdır. Tırmanmadığınız zamanlarda rotaların dibinde katalarla dolaşmak tabanları gereksiz yıpratır. Rahat ve tabanın az kullanılan bölümlerini kullanabileceğiz basamaklarda burun ve iç basmaktan kaçınarak en hızlı yıpranan bu bölümlerin ömrünü uzatabilirsiniz.

  - Katalarınızı aşırı sıcak ortamlardan (sıcak havalarda araba içi ve bagajı, kalorifer yanı) uzak tutmalı, kullanım sonrasında havadar bir ortamda tutmalı (iç kısmı ayağınızın terlemesiyle ıslanacaktır) ve taşırken ezilmemesine dikkat etmelisiz (aynı çantada taşıyacaksanız diğer malzemelerin üzerine koyun.) Uzun süre kullanmayacaksanız içini sıkıca kağıt doldurup bağcıklarını bağlayarak saklamalısınız.  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.