• Mazeretler Mazeretler

  Evet ama antreman yapmamanın herhangi bir mazereti olabilir mi ?

  Evet biliyorum antreman konusunda konuşmak ya da bir şeyler yazmak antreman yapmaktan çok daha kolay. Dağcılığa başlamadan önce de antreman yapmama rağmen bu hiçbir zaman istediğim kadar düzenli bir şekilde olmadı. Düzenli antreman yaptığım dönemlerde beni buna iten temel şey daha iyi kaya tırmanmak istiyor olmamdı. Sadece hava uygun olduğunda tırmanabiliyor olmam ve bu işe haftada en fazla iki günümü ayırabiliyor olmam temel sebeplerimdi. Eğer daha iyi olmak istiyorsam antreman yapmalıydım.
  Etkili ve düzenli bir antreman programı uygulayabilmenin temel yolu motivasyondur. Ne yazık ki motivasyonun ne olduğunu ya da nasıl oluştuğunu anlamak zordur. Kısacası motivasyona sahip olmak için kendinizi motive etmek dışında bir şansınız yoktur.
  Antreman yapmamak için sonsuz sayıda neden vardır. Aşağıdakiler benim kendi mazeretlerim ve kendime verdiğim cevaplar.

  1. Antreman yapmak için yeterli zamanım yok
  Daha erken uyanın. Daha geç yatın. Televizyon seyretmek gibi verimsiz ve zevksiz bir şey yapacağınıza antreman yapın. Antreman yaparken başka bir şey daha yapın. Örneğin esneme hareketleri yaparken kitap okuyun.

  2. Antreman yapmaya yarın başlayacağım
  Bu mantık rejimlerde işe yaramadığı gibi antreman programlarında da işe yaramaz. Antreman yapmaya bu gün başlamalısınız. Eğer bu gün yeterince sıkı çalışırsanız yarın dinlenebilirsiniz. Dinlenmiş ve üretici olan insan antremanını yapmış olandır.

  3. Çalışmak istemiyorum çünkü parmak eklemlerim acıyor ( Ah şu fingerboard`lar)
  Evet, kendinizi sakatlıklardan mutlaka korumalısınız ama bunu antreman yapmamak için bir sebep olarak kullanmamalısınız. Eğer parmaklarıınız ağrıyorsa onları kullanmayacak bir şey yapın, örneğin koşun ya da esneme hareketlerinizi yapın. Eğer yaratıcı olursanız sakatlıkların sizi engellemesini önleyebilirsiniz.

  4. Beraber çalışacak kimse yok ve tek başıma çalışmayı sevmiyorum
  Beraber çalışacak birini bulun ya da diğer insanların antreman yaptığı bir yere gidin. Ayrıca zaten bu bir mazeret olmamalı. Diğer insanların varlığı sizi motive etmeli fakat yoklukları motivasyonunuzu azaltmamalı.

  5. Antreman yapacak bir yer yok
  Bir yer bulun. Ağırlık çalışabileceğiniz yüzlerce salon, koşabileceğiniz kilometrelerce yol, en azından ip atlayabileceğiniz bir eviniz var.

  6. Hava kötü
  Kapalı bir yerde çalışın.

  7. Bu gün parmaklarımın yüzeyi çok acıyor
  Evet belki de hafta sonu Ballıkayalar`da biraz abartınız ve parmaklarınız haşat oldu. O zaman ellerinizi kullanmayacağınız bir antreman yapın. Acı hoş bir şey değil ama ellerinizi kullanıp buna katlanmak zorunda değilsiniz.

  8. Antreman yapmak hoşuma gitmiyor ve tırmanmanın şu an için hoşuma gideceğini düşünmüyorum
  Antreman yapmak her zaman hoş bir şey değildir, ya da en azından başlamak zor gelebilir. Belki yeni bir hedefe ihtiyacınız vardır. Kendinize yeni ve gerçekçi hedefler koyun. Hem tırmanmak hoşunuza gitmiyorsa bu yazıyı neden okuyorsunuz ki?

  9. Tırmanabileceğimin en iyisini tırmanmam için antreman yapmama gerek yok
  Doğuştan süper yeteneklisiniz, yalan söylüyorsunuz ya da insan değilsiniz. Büyük ihtimalle yalan söylüyorsunuz !

  10. Antremanla uğraşacak kadar iyi tırmanmıyorum
  Ne kadar iyi tırmanıyorsanız gelişmeniz o kadar zor olacaktır. Bu yüzden antreman, V derece tırmanabilen biri için VII derece tırmanabilen birinden çok daha hızlı sonuçlar verecektir. Kaya tırmanmanın güzelliği ne zorlukta bir yer tırmanabildiğinizden bağımsız olarak size zevk vermesidir. Bu spor kişiseldir, bunu sizi mutlu ettiği için yapıyor olmanız gerekir. Yaratıcı kişiyi motive eden başkalarından daha iyi olma isteği değil başarma isteğidir.

  Benim bu 10 nedenim sadece bir başlangıçtır ve eminim ki siz 10 veya 20 tane daha bulabilirsiniz. Mazeretlerinizi analiz etmek onları yok etmenin tek yoludur. Bir şeyi aklınızdan çıkarmayın: ne yapabileceğinizle ne yaptığınızı ayırt eden temel şey motivasyondur. Nasıl tırmanıyor olursanız olun gerçekten denemeden ne olabileceğinizi asla bilemezsiniz.

  Derleyen: Yankı Tansuğ  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.