• Ocak seçimi

  Her yakıtın kendine özgü özellikleri olduğu için, ocakları genel olarak kullandıkları yakıtlara göre ayırabiliriz. Aşağıdaki tabloda farklı yakıtların avantaj ve dezavantajları gösterilmiştir. Ocağınızı seçerken kullanım alanlarınızı düşünerek size en avantajlı olacak ocağı bu tablodan bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Adrenalin`e uğrayabilir ya da bize eposta, faks ya da telefon ile ulaşabilirsiniz.

  Yakıt Türü
  Avantajlar
  Dezavantajlar
  Saatçi Benzini
  (White Gas)
   

  Petrol bazlı olmasına rağmen daha temiz ve hızlı yanan, aynı zamanda oldukça sıcak bir aleve sahip bir yakıttır. Yakıt döküldüğünde çabuk buharlaşır ve koku bırakmaz. Ayrı bir ön ısıtma yakıtına ihtiyaç yoktur.

   

  Ülkemizde bulunması zordur ve fiyatı benzine göre daha pahalıdır.(Bazı yerlerde saatçi benzini olarak satılmaktadır)Yakma esnasında arlayabilir.

  Pompa Benzini
   

  Bulunması kolaydır. Sıcak bir alevi vardır. Ayrı bir ön ısıtma yakıtına ihtiyaç yoktur. Dökülen yakıt çabuk buharlaşır.

   

  Ocakların düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir ve kısık alevde kullanmak tavsiye edilmez. Yakma esnasında parlayabilir.

  Kerosene
   

  Sıcak bir alevle yanar. Yakıt kolay kolay alev almaz. Japon sobalarında da aynı yakıt kullanıldığından bulunması kolaydır.

   

  Ayrı bir ön ısıtma yakıtı gereklidir. Yakıt döküldüğünde çok zor buharlaşır ve ardında koku bırakır. Yakma esnasında parlayabilir

  Alkol
   

  Çok kolay ve hızlı yakılabilir. Pompalama ya da ön ısıtma gerektirmez. Dökülen yakıt çabuk buharlaşır. Sessizdir ve yakıtı kolay bulunur.

   

  Yavaş yanar ve çok soğuk durumlar için uygun değildir. Yakıt çok ağırdır ve uzun faaliyetlere uygun değildir.

  Camping Gaz
   

  Çok kolay ve hızlı yakılabilir. Pompalama ya da ön ısıtma gerektirmez. Isı kontrolü tam olarak yapılabilir. Yakıt kartuşları kolay bulunur.

   

  Soğuk havalarda çalışmaz. Kartuşlar tek boydadır ve tamamen bitmeden değiştirilemezler. Kartuştaki yakıtın tamamen bitmesini beklemek zaman kaybettirir

  Bütan Propan
   

  Türkiye`de yeni olmasına rağmen yurtdışında yaygın olarak kullanılır. Çok kolay ve hızlı yakılabilir. Camping Gas`den daha soğuk ortamlarda kullanılabilir. İki boy kartuşu vardır. Kartuşlar tamamen bitmeden çıkartılabilirler.

   

  Yakıtı Camping Gaz`dan daha pahalıdır.

  Katı Yakıt
   

  Acil durum ocağı olarak ve bivaklarda sıcak bir içecek için kullanılır

   

  Düşük ısı verir, rüzgar koruması ve ısı kontrolü yoktur.  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.