• Doğru Ayakkabı Büyüklüğü Seçimi  Doğru Ayakkabı Büyüklüğü Seçimi


  Amacınıza en uygun ve iyi ayakkabı bile eğer doğru büyüklükte değilse işinize yaramayacaktır. Ayakkabınız için alışverişe çıkmadan önce ayakkabıyla giymeyi planladığınız çorapları giyin ya da alışveriş yaptığınız yerden uygun kalınlıkta bir deneme çorabı edinmeye çalışın. Genelde insanların ayakları yürüyüşlerde ve dağ aktivitelerinde şiştiği için ayakkabıyı denemeye akşam saatlerinde gitmeniz yararlı olacaktır.

  Dağ botları giymeye alıştığınız normal ayakkabınızdan daha büyük olmalıdır. Ayaklarınızı ayakkabının içinde iyice öne ittiğinizde, işaret parmağınızın ayakkabının arkasına enine girebilmesi gerekir. Bu boşluk ayakkabıyı giydikten sonra ayakkabının ön kısmında kalacak ve tırnaklarınızın ayakkabının ön tarafı ile sürekli temas halinde olmasını önleyecektir. Yeterli boşluğun olmaması özellikle inişlerde ya da karda iz açarken çok acı verici olabilir. Topuğunuzu ayakkabının arkasına dayayıp bağcıkları sıkıca bağladıktan sonra topuğunuzu yukarı kaldırmaya çalıştığınızda ise topuğunuz tabandan en fazla 3-4 mm. kalkmalıdır. Topukların ayakkabı içinde bundan daha fazla hareket ediyor olması uzun yürüyüşlerde sürtünme nedeniyle topuklarınızın su toplamasına neden olacaktır. Ayak parmaklarınızı ise rahatça oynatabilmeniz ayakkabının kan dolaşımınızı engellememesi için gereklidir. Kan dolaşımınızı kısıtlayan bir ayakkabı özellikle soğuk koşullarda ayaklarınızın çok daha hızlı üşümesine sebep olur. Ayakkabının herhangi bir noktasında da belirgin bir baskı noktası olmamalıdır.

  Genelde ayakkabının küçük olmasındansa büyük olması tercih edilmekte ve fazladan çorap giyerek bu sorunun halledilebileceği düşünülmektedir. Ne yazık ki fazladan çorap giymek bu sorunu tam olarak çözmez. Bu yüzden alacağınız ayakkabının mutlaka ayağınıza uyduğundan emin olun. Her ayakkabı modelinde ayağınıza uyacak bir numara olduğunu düşünmeyin. Bazı ayakkabıların iç hacimi daha fazla bazılarının daha azdır. Önemli olan ayak yapınıza uygun bir model bulmak olmalıdır.

  Ayakkabılarınızı aldıktan sonra hatırlamanız gereken önemli şeylerden biri de ilk olarak ayakkabınızı şehirde giymenizdir. Bu, özellikle kalın deri ayakkabılarda ayakkabıların açılması, derinin yumuşaması ve ayağınızın şeklini almasına yardımcı olur. Sert, deri ayakkabılarda bunu sağlamak için faaliyetten önce ayakkabılarla toplam 15 km. kadar yürümek gerekir. Bu alıştırma dönemi her gün 1-2 km. şeklinde yapılabilir. Daha yumuşak ayakkabılarda bu sorun daha az olmakla birlikte ayakkabıların önceden giyilmesi ileride oluşabilecek sorunları önleyecektir.


  Yukarıdaki bilgiler Adrenalin Outdoor tarafından düzenlenmiştir ve izinsiz kullanılamaz.

  www.adrenalinoutdoor.com  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.