• Seyahatler ve Interrail İçin Hafif Çanta Hazırlanması

  Seyahatler ve Interrail İçin Hafif Çanta Hazırlanması

  Bir seyahat için çantanızı hazırlarken geri dönüşünüzde çantanızda hiç kirli giysiyle geri gelmeyecekmiş gibi düşünürsünüz ama aslında her gezginin başına gelir bu. Gezinin başında yanınıza aldığınız her ekstra giysiyi, yolculuğun boyunca kirli çamaşır olarak yanınızda taşımanız ve geri getirmeniz gerekecektir.

  Gezinizi daha keyifli kılmak için en önemli noktalardan biri çantanızı hafifletmektir ve bu kendi başına bir sanattır.

  1. Hafif bir çanta ile seyahat etmek daha rahattır ve bir çok koşulda size kolaylık sağlayacaktır.
  2. Seyahatiniz ne kadar uzun sürecek olursa olsun yaklaşık olarak bir hafta yetecek giysi ile seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.
  3. Eğer yanınıza mutlaka almanız gerektiğini düşündüğünüz bir şey var ise o eşyanın mümkün olduğunca küçüğünü, hafifini ve seyahate uygun olanını seçiniz.

  Gerçekten O Kadar Önemli mi?

  Eğer hala taşıdığınız çantanın hafif olması gerektiği konusunda ikna olmadıysanız işte size neden tüm o malzemeleri evde bırakmanız gerektiğine dair bir kaç neden;

    Konfor
  Seyahate başladığınızda çantanız size ağır geliyorsa zamanla çantanız daha da ağırlaşacaktır. Hafif bir çanta taşıyarak daha rahat edecek ve yoldan aldığınız hediyelikleri taşıyabilmeniz ve çantanıza sığdırmanız daha kolay olacaktır. Unutmayın eğer giysilerinizi kirlendikçe atmak gibi garip bir huyunuz yoksa seyahat esnasında çantanız gittikçe ağırlaşacaktır.

  Uygunluk
  Ağır bir çanta ile taksilere veya taşıyıcılara bağımlı olursunuz ki bu pahalı bir sorun haline gelebilir. Eğer çantanız hafif ve taşınması kolay olursa yürümek veya otobüs ile seyahat etmek çok daha rahat olacaktır. Üstelik yürümeniz gerektiğinde çantanın ağırlığı altında ezilmek yerine çevredeki güzellikleri inceleyebilirsiniz.


  Özgürlük
  Daha hafif bir çanta ile otobüs durağında, hava alanında veya tren istasyonunda gecenizi harcayacağınıza, ilgi çekici yerleri araştırma özgürlüğüne sahip olursunuz. Daha az şey taşıdığınızda çantanızın kaybolması veya çalınması konusunda daha az endişelenirsiniz.

  BAŞLARKEN
  İlk önce kendinizi orta büyüklükte bir çanta ile sınırlandırın. Sonra gezinizde ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz eşyalarınızı bir yığın olarak bir araya getirin. Şimdi işin zor kısmı başlıyor. Bu yığın içindeki malzemelerin yaklaşık olarak yarısını geride bırakmanız gerekiyor! Nasıl mı? İşte böyle:

  Bunu gerçekten tüm seyahatiniz boyunca taşımak istiyormusunuz?
  Bu soruyu çantanızı yerleştirirken düşündüğünüz her malzeme için sorun. Bunların yanısıra aşağıdakileri de göz önünde bulundurun:

  • İhtiyaç duyacağınızı düşündüğünüzden daha az malzemeye ve daha çok paraya ihtiyaç duyacağınız neredeyse kanıtlanmış bir gerçektir.
  • Eğer geziniz sırasında bir şeye ihtiyacınız olursa ve siz bunu yanınıza almamış iseniz, seyahatiniz sizi nereye götürürse götürsün oralarda bulabilme şansınız vardır. Eğer bulamıyorsanız muhtemelen zaten gerçek anlamda ihtiyacınız da yoktur.
  • Eğer yolculuğunuz birkaç haftadan fazla sürecekse, yolculuğunuzun süreceği yere kadar ihtiyacınız olmayacak malzeme ve fazla giysileri posta ile gönderebilirsiniz. Yine aynı şekilde hediyelikleri ve artık kullanmadığınız malzemeleri evinize posta ya da kargo ile göndermek iyi bir seçenek olabilir.

   Giysiler
   Yolculuğunuzun ne kadar uzun süreceğinin bir önemi yoktur. Geziniz aylarca sürse dahi bir haftalık giysi ile tüm seyahatiniz boyunca idare edebilirsiniz.
   • Yanınıza mümkün olduğunca çok amaçlı giysiler alın. Bunların yolculuk sırasında bakımı kolay olacaktır. Örneğin, Yüksek performanslı emici malzemeden yapılmış bir gömleği bir otobüs yolculuğu sırasında da gece gittiğiniz bir Kafe`de de giymeniz mümkün olacaktır. Çabuk kuruyan sentetik giysiler hem elde yıkama kolaylığı hem de sonrasında hızlı kurumaları nedeniyle tercih edilebilirler. Ayrıca sentetik malzemelerden üretilmiş seyahate yönelik bir çok giysinin daha az koku tuttuğunu ve daha zor kirlendiğini unutmayın.
   • Bazı giysilerinizi evde bırakarak yerden tasarruf edin. Üç çift çorap ve iç çamaşırından fazlasını almayın. Biri yıkanır/ kururken diğerini giyersiniz ve üçüncü de yedek olarak yanınızda bulunur.
   • Yanınıza alacağınız giysilerin renklerinin birbirleri ile kolayca uyuşması bir avantajdır. Giysileri biribiriyle daha rahat uydurabilmek için siyahın, mavinin ve kahverenginin tonları gibi doğal renkleri seçin..
    

     Ayakkabı
   Kendinizi iki çift ayakkabı ile sınırlayın;
   • Yanınıza her gün kullanabileceğiniz, bileğinizi destekleyen ve sağlam bir çift ayakkabı alın. Bunlar yürürken rahat edebileceğiniz ve şehirde ve restorantlarda geçici olarak kullanılabileceğiniz yapıda olmalı.
   • Sandaletler, sıcak havalar ve yeterince temiz olmayan otel duşlarında giymek için idealdirler.
   • Sadece eğer bazı ciddi hiking veya trekking planlarınız varsa; ve/veya bana yük taşımaktan birşey olmaz ben taşırım diyorsanız bir çift ayakkabı daha çantanıza koyun. Yanınıza alacağınız ayakkabıları seçerken ayakkabıların genelde ağır ve hacimli olduğunu unutmayın.

   Kişisel Bakım Malzemeleri
   Yolculuğunuz uzun sürecek olsa da daima kişisel bakım malzemelerinizi ufak kaplarda taşıyın. Yolculuğunuz bir kaç ay sürecekse bile eksilen ürünleri yolda tamamlama şansınız olacaktır. Ütü, elektrikli traş makinası, saç kurutma makinası gibi aletleri evde bırakmaya çalışın. Bunlar hem ekstra ağırlık olacaktır hem de voltaj, priz, bozulma gibi bir takım sorunlarla uğraşmanıza sebep olabilecektir.


  Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.